:::: MENU ::::
bursa escort

Arena basit simülasyon Örnek soru 5

Arena_Simulation_Rockwell_Automation

Soru – 5

Tavan vantilatörlerinin montajını yapan bir fabrikaya vantilatör parçaları(bir vantilatöre ait montajı yapılacak tüm parçalar koliler halinde) TRIA(2,5,10) dağılımına uygun şekilde gelmektedir.(süreler dk cinsinden).Gelen montajı yapılacak parça kolileri,her birinde bir çalışan olan 4montaj alanından ilk müsait olana gitmektedir.Parça kolilerinin montaj süresi operatöre göre değişiklik göstermektedir.

1           TRIA(15,18,20)

2           16,19,22)

3           16,20,24)

4           17,20,23)

Montaj sürecinden sonra vantilatörler kontrol alanına gelmektedir.Kontrol alanına gelen vantilatörlerin %7 si hatalı çıkmaktadır.Hatalı vantilatör montajını yapan operatör tamir edilmek üzere geri gönderilmektedir.Hatalı olan vantilatörün diğer vantilatörlere göre montaja alınma önceliği vardir.Tamir süresi sökme ve yeniden montaj işlemlerini kapsadığından montaj süresinden %30 daha fazla olmaktadır. Modelinizi 20000 dk için çalıştırın.Operatör kullanım oranlarını ve sistemde geçen süreyi bulun.

Model yapım videosu yok model linki ;

model soru 5

Bu alana reklam vermek ister misiniz ?

Benzer Yazılar


5 yorum yapılmış

 • Cevapla Nihal DuranNo Gravatar |

  Bugün sınavda bu sorunun aynısının sorulması ve boş kağıt vermeme +5 puan 😭 Yüklediğin diger örnekleri çözelim bari belki bütünlemede çıkar 😞

 • Cevapla emine karaNo Gravatar |

  Merhaba,

  ilk 2 soru dışında hiçbirinin videosu açılmıyor bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba?

 • Cevapla Seda SatılmışNo Gravatar |

  Merhabalar,

  Endüstri mühendisliği öğrencilerileriyiz ve arenada bir ödevimiz var ancak işin içinden çıkamadık 🙁

  Teknosa simülasyonu yapıyoruz. 6 tane satış danışmanımız var ancak decide ‘dan sonra 6 process koyduk. Rassal atayarak gittiği için müşteriler örneğin 2.çalışan boş ve 3.çalışan doluyken 3.çalışanda kuyruk oluşuyor.biz kuyruğun başta oluşmasını ve satış danışmanları boş oldukça onlara gitmelerini istiyoruz. Nasıl yapabiliriz yardımcı olabilir misiniz?

  Şimdiden çok teşekkürler

Evet, Konu hakkındaki düşüncelerini alalım ?

 • 17 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)