Arena Simülasyon Nedir Ne değildir ?

ARENA SİMÜLASYON NEDİR YENİR Mİ İÇİLİR Mİ ? Ve biraz sözel kısım

Öncelikle arena nedir ne işe yarar ona bakalım. Arena normalde sizin “elle simülasyon” yaparak belki de saatlerce uğraşacağınız bir modeli şak kadanak çözen bir programdır.

Patır patır model kurmadan önce sıkıcı da olsa bilmemiz gereken şeyler vardır. Sözel kısımlar yani.

– Kaynak ( Resource)
– Varlık  (Entity)
– Değişken (Variable)
– Varlık değişkeni (Attibiute )

Bu kavramlar arena programının içinde karşınıza çıkar bunları bilmeden direk akış şeması olarak yapmaya kalkarsak arena bir simülasyon programı değil bir akış şeması programı olur. Ooo cümle çok teknik geldi ehehehe.

O zaman bir an önce şu sözel şeyleri bitirelim.

Kaynak : Buradaki kaynak age of taki gibi odun,taş,altın,et değildir. Yani harcanan bir şey değildir. Bitmez yani. Burada kaynak demek “bir iş yapılırken meşgul olan şey” demektir. Nasıl yani?

Mesela ben kağıt katlama işini yapıyorum. O zaman o iş yapılırken ben meşgulüm. O zaman ben bir kaynağım. Merak etmeyin ilerde her şey olucam. Kaynak da olucam değişken de varlık da .

Varlık : Varlık denen şey sistemin içinde akan şeydir. Yani sizin projelerinizde çizdiğiniz akış şemalarındaki şekiller üzerinde hareket eden şeydir. Örrrneeek.

Diyelim ki ben bir bankaya gittim bir kaç tane işlem yaptım işlem yaparken veznedeki sinirli abiyi meşgul ettim. Aha bak şimdi de varlık oldum. Yani kaynağı meşgul ettim. Yoluna devam ederken kaynağı meşgul etmek. Varlık denen şey böyle bir şey yapabilir.

Değişken : Değişken denen şey ise varlıktan daha farklıdır. Bu şey sistemin genelinde vardır. Varlığa doğrudan bağlı değildir. Örnek

Mesela ben bir fabrikayım ( oha lan ) benim boyum sistemi değişkenidir. Bunları değiştirerek deney yapabilirsiniz. Mesela fabrikanın boyutunuz değiştirirsiniz sonra da programı çalıştırıp “Bakalım neler olacak?” diye bakarsınız.

Varlık değişkeni : Program esnasında en çok yapacağınız işlemlerden biridir. Bu değişkenler varlığa bağlıdır.

Örnek: Ben bir varlıktım ya daha demin bankaya gidiyodum fln benim gibi 1000 kişi giriyo o banka ya belki dimi ben o banka için bir varlığım. Mesela şimdi benim boyum bir varlık değişkeni oldu sadece beni ilgilendirir. Bana bağlıdır. Benim bana ait.