:::: MENU ::::

Endüstri Mühendisliği 5S Kavramları ve Önemi

endüstri-mühendisliği“Endüstri Mühendisliği ile ilgili olan çalışmalara yer vermeyi hedeflemiş olduğum bu blogda, araştırma ve üretme isteği olan arkadaşlarımızın da yazılarını paylaşmak gerçekten hoşuma gidiyor. Hem kendilerinin bilgilerini artırması hem de bizleri bilgilendirmesi amacıyla önemli olduğu kanaatindeyim. ile ilgili olarak da bir Endüstri Mühendisliği öğrencisi olan Merve Gültepe arkadaşımızın yazmış olduğu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. 5S’in işletmemize ne gibi katkıları olur, hangi aşamalardan oluşur, nerelerde uygulanabilir türünden ele alınmış olan yazıyı keyifle okuyacağınızı düşünüyorum…”

5s_BA-e1344295583362

Son dönemlerde sıkça karşımıza çıkan bir sorudur “işletmeleri nasıl daha verimli hale getirebiliriz?”sorusu. Cevabı içeriği kadar da yalın, 5S yöntemi.

İşletmelerde verimsizlik malzemelerin dağınıklığından, düzensizliğinden, çalışma ortamının kirliliğinden, ekipmanların arızalarından ve daha birçok sebepten dolayı hem işgücü hemde kalite de kayıplar yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu problemlerin çözümü zor gibi görünse de sistematik düzenlemeler sayesinde ortadan kaldırılabilir. Bu sistematik çözümlerin başında 5s gelmektedir. 5s sayesinde hem basit hemde işletmenin en küçük ayrıntıları denetlenir duruma gelir.

5s metodolojisi ; Japonca Seiri (Sınıflandırma), Seiton (Düzenleme), Seiso (Temizlik), Seiketsu (Standartlaştırma), Shitsuke (Disiplin) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiş bir yöntemdir. Yaşamımızın her alanında iyileştirmeleri hedefleyen bir yaklaşımdır. İnsanoğlu çevresinin düzenli ve temiz olması için çaba gösterir. 5s’de bu düzen ve temizliği daha standart hale getirerek yapar.

5S Nerelerde Uygulanabilir?

  1. a) Üretim sahaları
  2. b) Atölyelere
  3. c) Makinelere
  4. d) Depo alanlarına
  5. e) Ofislere
  6. f) Evlere

5s Adımları Kısaca ;

1. (İsrafı Tanımla): Çalışma alanında gerekli olanları bırak, gereksizlerden kurtul.

2. (Organize Et): Geriye kalanları organize et. Düzgün bir şekilde sırala.

3. (Temizle): Sil, Temizle, Parlat, Muayene et.

4. (Çalışma yeri ve çalışanlara saygı): Güvenli bir çalışma yeri oluştur.

5.Standardize et (uyumlulaştır): Temizleme, muayene, ve güvenlik pratiklerini .

6.Sürdür (Koru): ’i bir yaşam tarzı haline getir.

 

Benzer Yazılar

Paylaşalım

Evet, Konu hakkındaki düşüncelerini alalım ?

  • 19 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)