:::: MENU ::::

Endüstri Mühendisliği – SMED Çalışması

400_F_47256212_yme1Np6azZbIEvB8Qyl0aoEY1AAHT3tI ( HIZLI KALIP DEĞİŞİMİ ) DETAYLI ANLATIMI

SMED Sistemi

Bir görevi sona erdirmek ve yenisine başlamak her zaman fiziksel ve zihinsel efor gerektirir. Üretimde bu değiştirme operasyonu çoğu zaman tezgah ve alet değişimi olarak ifade edilir. Bu çoğunlukla yorucu ve pahalıdır.

Zaman tasarrufundan kazanılan avantaj çoğunlukla bir çeşit isten diğerine geçerken kaybolurken bizim bunu ilk bakışta anlamamız büyük önem taşır. Bir çok yerde ve bir çok değişik aletle yapılan islerde çabuk geçiş çoğu zaman imkansızdır. Bu her zaman iyi performans gösteren yetenekli bir isçinin yükünü epeyce indirmektedir. Çünkü zaman ve para açısından bir operasyondan öbürüne geçmek epeyce zahmetlidir. Üreticiler her zaman isi amorti edecek uzun üretimlere özen duymuşlardır. Bunun birçok, kötü etkisi vardır.

smed-die-change

Üretimde çeşitli fonksiyonel operasyonlarda performans gösteren kisinin yerini ve aletleri değiştirmek zorunda olduğu açıktır. Bir operasyondan diğerine geçmek kisinin çalışmasının akışını kesmektedir ve kisinin çalışma zamanında etrafındaki diğer personelle çene çalması sonucunu yaratmaktadır.

Uzun üretim sürecinin bir başka istenmeyen etkisi ise kendisinin meydana getirdiği geniş envanter ürünlerdir. Bu birkaç nedenden pahalıdır. Taiichi Ohno yazdıgı “Toyota Üretim Sistemleri” kitabında bunlara değinmiştir.

En fazla kayıp bütün bu fazla envanterdir. Eğer fabrikada bu kadar fazla stoklanacak envanter olursa, fabrikaya bunlar için bir depo inşa edilmesi gerekir.

içiler bütün bu malzemeleri depoya götürmek zorunda kalır ve bu isçilere her birine bir tasıma aracı verilmesini zorunlu kılınmasını doğurmaktadır.

Yazının devamı için aşağıdaki PDF dosyasını inceleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Paylaşalım

Evet, Konu hakkındaki düşüncelerini alalım ?

  • 15 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)