:::: MENU ::::

Fire oranını nasıl azaltabiliriz?

Fire azaltma

temel olarak bir çok firmanın kazancının önemli bir kısmını alıp götürmektedir. Pek çok sektörde halen fireye karşı savaşım “tamir etmek” olarak idraklanmaktadır. Onarım çoğu zaman fireden daha kötü maliyetlere yol açmaktadır. Hatta durumun vahameti öyle büyümüştür ki bazı çalışanlamış olurın onarım edebilme kabiliyetleri ek ödeme ile ödüllendirilen bir meziyet olarak ele alınmaktadır.

Her alanda olduğu benzer biçimde fire ve tamire de yalın üretim sistemi tarafından benzersiz çözümler getirilmiştir. Temel olarak “sıfır fireli üretim” hedeflenerek ve sürekli olarak fire ve tamirin azaltılması ile maliyetler azaltılmış, satın alan ve çalışan memnuniyeti geliştirilmiştir.
Fire ve tamirin azaltılabilmesi öteki yalın üretim tekniklerinde olduğu şeklinde öncelikle kültürel ve fikirsel bir değişim gerektirmektedir. Daha sonrasında bazı uygulamalar ve prensipler ile jidoka ve sistemleri ve uygulamaları ortaya çıkmaktadır. Aşağıda sırasıyla bu sistemlerin temel prensiplerine deyineceğiz.

Fire azaltmak için prensipler
Her fire bir ile kaynaklanır. Ilke olarak hataları önlemek fireleri önlemek anlamına gelir. Bir çok firmada kalite kontrol üretim hemen sonra yapılmaktadır. Böylece zaten meydana getirilen hatalı üretimin ayıklanmasından daha ileri gidilemektedir. Bunun yerine yapılması gereken, hataların üretim öncesi ve üretim esnasında denetim edilerek önlenmesidir. Bu da ancak 100% denetim ve poke-yoke uygulamaları ile yapılabilir.

Ayarlar ve standart hale getirilmemiş değişimler ikinci önemli fire kaynaklarıdır. Ayarların yok edilmesi ve standart üretime geçiş sağlanmalıdır. (Bkz. Örnek uygulamalar)

Çoğu zaman çalışanlar firelerden haberdar olmadıkları için hatasız çalıştıklarını sanmakta yada alan kişi taleplerini tam olarak anlamadıkları için kendi kararları ile “gider” teriminı yaratmışlardır. Geri bildirim ve hataların üzerinde görüşme, metotların gözden geçirilmesi firelerin büyük oranda azalmasını elde edecektir.

Teknik yetersizlik ve kişisel gelişmenin olmayışı firelerin önemli kaynaklarındandır. Eğitim her çalışan için elzem ve fırsattır. Sürekli eğitim fire ve tamir için şirket politikası olmalıdır.

Üretim ve baskısı çoğu zaman hatalı olarak değerlendirilerek bir miktar fire ile çalışma baştan kabul edilmektedir. Oysa sorunu bularak gidermediğiniz sürece fire üretmeye devam edeceğinizi ihmal etmeyinız. Örneğin bir tampon baskı hattında toz nedenli ile ürettiğiniz ürünün 20% ‘sini fireye ayırmak yerine zamanın 15% ‘ini temizlik için harcıyor olmanız aynı üretim adetlerini sağlamanızı fakat attığınız 20% yi kazanmanızı sağlayacaktır. Yani sık sık durup tozu temizlemeniz daha ucuzdur.

Benzer Yazılar

Paylaşalım

So, what do you think ?