:::: MENU ::::

MİLK RUN NE DEMEKTİR?

süt-run-03Süt üreticileri, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez elde ettiği sütü, bozulmadan süt işleyen şirketlerin şoklama sistemi olan araçlarına yine günde 2 kez ve bekletmeden, köyünde teslim eder. Bunun için süt toplama aracı, belirli bir rotada, bir çok köye sabah ve akşam belirli saat aralıklarında uğrayarak sütleri bozulmadan işleme merkezine taşır.

Bu şekilde işleme merkezlerine toplanan sütler, günlük ve vardiyalık olarak işlem görür. Dolayısıyla kaynağından taze ve günlük başlayan süt akışı, yığılma (bekleme), kesinti ve bozulma olmaksızın ürüne dönüştürülerek müşteriye sürekli bir sunum imkanı bulunur.

Milk-run sistemi, adından da anlaşılacağı üzere yukarıda bahsedilen süt toplama sisteminden esinlenerek tasarlanmış bir hammadde ve malzeme çekme yöntemidir.

MİLK RUN UYGULAMALARI

sisteminin üretim işletmelerinde iki ayrı uygulama alanı vardır. Bunlar;

  1. Tedarikçilerden Şirket Hammadde Deposuna (merkeze toplama),
  2. Hammadde Deposundan Üretim İstasyonlarına (merkezden hücrelere dağıtım).

Bu iki uygulamanın ne anlama geldiğini aşağıda biraz açalım.

1. Tedarikçilerden Şirket Hammadde Deposuna Milk Run: Bu çalışma kapsamına her gün ya da günde birden fazla dolu araç sevkiyatı olan tedarikçiler alınmaz. Tedarikçiler şirketin en yakınından uzağına bölgeler ve rotalar bazında gruplanır. Amaç bölgeler ve rotalar bazında araç doluluğunu sağlayarak tedarikçilerin mevcut sevkiyat sıklığını arttırmaktır. Bu sayede aylık ya da haftalık ihtiyaç miktarları yerine günlük ya da vardiyalık ihtiyaç miktarlarında malzeme teminini sağlamaktır. Önceden şirkete teslim olan satınalma anlaşmaları için komponentlerin birim fiyatlarından navlun düşülerek yeni birim fiyatları belirlenir ve anlaşma tedarikçinin rampasında teslim şekline dönüştürülür. Yani navlun tedarikçiden şirketin yönetim ve sorumluluğuna geçer. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, projenin başarısı ve şirkete faydasını belirleyen konu rota ve hacim planlamalarıdır. Dış Milk Run diye isimlendirdiğimiz bu uygulama tedarik sürecinde fırsatları elde etmek isteyen şirketler için pek çok analitik geliştirmelerin temelini oluşturur.

2. Hammadde Deposundan Üretim İstasyonlarına Milk Run: Depoda mevcut parçaların iş istasyonunda tam zamanında bulundurulamaması birçok şirket için önemli bir kayıptır. Ya da parçaların iş istasyonlarında ihtiyaç anında var edilmesi için çok kaynak ve zaman harcanmaktadır. Depoda mevcut parçaların ihtiyaç anında ve uygun miktarda kullanıcının yanında olmasını sağlarken bu işlemi en az kaynak harcayarak yerine getirmek üzere İç Milk Run dediğimiz proje uygulanır. İç Milk Run uygulaması kanban (two bin), dinamik raflar ve standart plastik kutular (KLT) ile desteklenerek fayda maksimum ve harcanan kaynak minimum seviyeye indirilir. Burada da yine rotalar bazında malzemeleri taşıyan tren uygulamaları kullanılır. Hammadde ve malzeme çeşidi çok ve hacmi yüksek olan öne çıkmış işletmelerde iki uygulama da çok önemli tutulur ve sürekli geliştirilir.

Lojistik ağırlıklı bir uygulama olan Milk Run projesi ile akışı sürekli kılarak aşağıdaki faydaları sağlayabiliriz;

  • Malzemelerin, ihtiyaç miktarında ve tam zamanında elde edilmesi,
  • Stok, alan ve dolayısıyla işletme finansman ihtiyaçlarının azalması,
  • Üretimin lojistik kaynaklı bekleme ve set-up kayıplarının azalması,
  • Temin maliyetlerinde azalma (navlun ve elleçleme),
  • Hammadde ve malzeme kaynaklı kalite maliyetlerinde azalma,
  • Tedarikçilerin üretim ve lojistik imkanlarının artışı ile üretim ve kalite maliyetlerinde azalma.

Bu faydaları elde etmek üzere ilgili süreçlerin ve mevcut durum
un çok iyi analiz edilmesi ve uygun modelin tasarlanması gerekmektedir. Güçlü tecrübe, yetkinlik ve çok yönlü bakış gerektiren proje uzman danışman ya da profesyoneller gözetiminde yürütülmesi tavsiye edilir.

Benzer Yazılar

Paylaşalım

So, what do you think ?