:::: MENU ::::
bursa escort

Mühendislikte zorunlu staj

13-07-2015-16-07-46_mansetstaj

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yeni akademik yılda fakültelerinde üniversite-sanayi işbirliğini zorunlu olacağını, bir sonraki eğitim yılında da mühendisliköğrencilerine zorunluluğu getirileceğini söyledi.

SANAYİDEN KOPUK EĞİTİM

Türkiye’nin, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde Afro-Avrasya’nın tasarım ve üretim üssü olması vizyonuyla hazırlanan 2015-2018 yıllarını kapsayan Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi’nin çok önemli eylemler içerdiğini söyledi. Bunlardan birinin mühendislik fakültelerinde en az bir dönem işyeri eğitiminin zorunlu hale getirilmesi olduğunu anlatan Işık, şunları anlattı:

“Mühendislik fakültelerinde okuyan öğrencilerimiz, mevcut uygulamada sanayiden kopuk bir eğitim aldıkları için mezun olduklarında iş bulmakta sıkıntı yaşıyorlar. Aynı şekilde sanayicimiz de tercihen iş deneyimi olan mühendis  çalıştırmak istiyor. Bununla ilgili, iki önemli kararı hayata geçiriyoruz. Bunlardan biri, mühendislik öğrencilerine staj, diğeri de öğretim elamanlarına sanayi ile işbirliği zorunluluğu. Bu sayede hem üniversite-sanayi işbirliğini artırmayı hem de eğitim kalitesini yükseltmeyi hedefliyoruz. Stajın nasıl yapılacağı, ödenecek ücretler, stajyerlerin sigortası gibi konularla ilgili çalışma sürüyor.

OLMANIN YOLU ALMAKTA

Üniversitelerimiz artık, yeni öğretim elamanı alımında sektörel tecrübe isteyecek. Bugün dünyanın gelişmiş ülkelerinde de öğretim elemanı alımı böyle yapılıyor. Sektörden kopuk olan bir eğitim, teoriden öteye geçemiyor. Mevcut öğretim elamanları için ise bazı zorunluluklar getireceğiz. Örneğin mühendis yetiştiren bir yardımcı doçent, doçent olabilmek için artık sanayi ile ortak çalışıp, patent almak zorunda olacak. Bununla da yine teori ve pratiği bir araya getirmeyi amaçlıyoruz.”

Kaynak: Hürriyet haber
Bu alana reklam vermek ister misiniz ?

Benzer Yazılar


Evet, Konu hakkındaki düşüncelerini alalım ?

  • 12 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)