:::: MENU ::::

Standart Maliyet Analizi Proje Adımları

Product by:
Ahmet AKSOY

Reviewed by:
Rating:
5
On Tem 23, 2016
Last modified:Tem 23, 2016

Summary:

Sistemlerinde Uygulaması günümüz koşullarında, çok farklı ürün gamlarında, çok sayıda ürün çeşidiyle hizmet veren işletmelerde ürün maliyetlerinin değerlenmesi zorlaşmaktadır. Sistematik bir çalışma olmadan, bir işletmeyi geriye götüren ürünleri görememesi, fiyatlandırmasının yapılamaması, stoklarını değerlendirememesi, karlılık analizlerini yapamaması çok normaldir. Standart maliyetleme, üretim planlamalarını desteklemek, operasyonlarını denetim altında tutmak, dönem sonunda oluşabilecek varyansları görebilmek ve çözümleme etmek, ve nihai olarak da envanter ve satılan malların maliyetlerinin değerlemesine baz sağlamaktır. Tüm bunların sonucunda da işletmenin geleceğine ışık tutan ürün bazında karlılık analizlerinin yapılabilmesini sağlayacaktır.

Svcs-Cost-Benefit-AnalysisMaliyet Sistemlerinde Standart Maliyet Uygulaması günümüz koşullarında, çok farklı ürün gamlarında, çok sayıda ürün çeşidiyle hizmet veren işletmelerde ürün maliyetlerinin değerlenmesi zorlaşmaktadır. Sistematik bir çalışma olmadan, bir işletmeyi geriye götüren ürünleri görememesi, fiyatlandırmasının yapılamaması, stoklarını değerlendirememesi, karlılık analizlerini yapamaması çok normaldir. Standart maliyetleme, üretim planlamalarını desteklemek, operasyonlarını denetim altında tutmak, dönem sonunda oluşabilecek varyansları görebilmek ve çözümleme etmek, ve nihai olarak da envanter ve satılan malların maliyetlerinin değerlemesine baz sağlamaktır. Tüm bunların sonucunda da işletmenin geleceğine ışık tutan ürün bazında karlılık analizlerinin yapılabilmesini sağlayacaktır.

Proje süresince uygulanacak adımlar ayrıca maliyet yapısının gözden geçirilmesi ve maliyet dağıtımlarının sağlıklı yapılmasını sağlaması ve öteki operasyonel aşamaların standartlaştırılması adına yardımcı olacaktır.

Standart Proje Adımları:

  • Ürün standart rotalarının ve parti büyüklüklerinin belirlenmesi,sdmaliyet
  • İş planlarının oluşturulması, var ise güncellenmesi,
  • İşyeri ve masraf yeri kavramlarının oluşturulması, belirlenmesi,
  • Süre etütlerinin uygulanması ve mühendislik verisi olarak kullanılması,
  • İşçilik ve amortismanlara yönelik, daha doğru dağıtımlar yapmak amacıyla katsayıların belirlenmesi,
  • Standart duruş ve ıskarta, kayıp oranlarının belirlenmesi,
  • Maliyet dağıtım biçimüllerinin oluşturulması,
  • Standart birim maliyetlerin oluşturulması, birim fiyatların sabitlenmesi,
  • Çıkan standart maliyetlerin test edilmesi, sapmaların incelenmesi

Benzer Yazılar

Paylasmak istersen Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrBuffer this pageShare on RedditEmail this to someone

Evet, Konu hakkındaki düşüncelerini alalım ?

  • 19 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)