:::: MENU ::::

Takt Zamanı – Takt Time Nedir ?

Takt Time nedir ?

meydana getirilen üretim veya verilen hizmetin hızını müşteri talebi ile ilişkilendirmeye yarayan bir ölçüttür. Müşteri istekleriyle oluşan toplam talebi karşılayacak; fakat bununla beraber bu talebi karşılarken minimum yığın tutacak şekilde üretimi ilişkilendirmek ile mümkündür. Minimum stokla üretim yapmak için müşterinin talebini ölçmek ve bu talebi öngörülen zamanda karşılayabilmek hedeflenmelidir.

Üretim ya da hizmet için öngörülen toplam kullanılabilir zamanınızın alan kişi talebinize oranı size birim ürün ve/ya hizmetin karşılanma hızını verir. Bunun adı süreı’dır. , Almanca kökenli olup müziksel ölçü için net süre aralığı anlamına gelen bir kelimedir. Aynı bir orkestra şefinin tüm orkestra elemanlarını belirli bir gidişat ile eş zamanlı yönetmesi gibi alan kişi talebi de ürün yahut hizmet araçlarını sabit bir zaman aralığında tempolamalıdır.

takt

Bir örnek verecek olursak: Günde 8 saat çalışan ve 1 saat çay ve yemek molaları olan bir işletmedeki kullanılabilir toplam süre (8-1)sa*30gün’den 210 saat veya 210*60dk’dan 12600 dakikadır. Eğer aylık satın alan talebi 2100 olarak gerçekleşiyorsa; bu işletmenin satın alan talebini karşılayacak şekilde ( yapmadan) bir ürünü üretmek için 6 dakikası (12600 dk/2100 tane=6dk/tane) vardır.

6 dakikadan daha geç sürede üretim yapmak alan kişi talebini karşılayamamak; daha kısa sürede üretim yapmak ise stok artışı anlama gelir. Takt süresi  (Just in Time)’in temelidir.

Benzer Yazılar

Paylaşalım

So, what do you think ?