:::: MENU ::::

Karakuri kaizen – enerji tasarrufu için kaizen çalışması

karakuriKarakuri japon kültüründe kendi kendine hareket edebilen mekanik özelliği olan bir bebektir. 17. yüzyıldan kalan geleneksel bebek, günlük hayatın, festivallerin ve geleneksel tiyatronun bir parçasıdır. Günlük hayatta çay sunumu sırasında kollarına bir fincan çay konan karakuri bebeği çayı yürüyormuş gibi ileri hareket ederek ve başı ile selam vererek sunmaktadır.

Çay fincanı alınıp yenisi konduğunda her şey baştan başlayarak otomatik şekilde kurulmaktadır. Yukarıdaki resimde karakuri bebeği verilmiştir. Tiyatroda karakuri bebeği çok çeşitli şekilde ve hareketler sunabilmektedir. Yine hikayeyi anlatmak için kendi kendine hareket edebilen bebek bir eşliğinde hikayeyi sunmaktadır. Ayrıca festival için kullanılan de bulunmaktadır. Aynı şekilde yine müzik ve robotik hareketlerle sunum yapılmaktadır.

Japonya’nın geleneksel bebeği günümüzde bir çok yönü ile kaizen çalışmalarına ilham kaynağı olmuştur. Burada kullanılan teknikler enerji tasarrufu yapmak için malzeme hareketlerinin yapılması için kullanılmaya başlanmıştır. Malzemenin kendi ağırlığından faydalanarak sistemin kurulması ve hareketin sağlanması amaçlanmaktadır. Böyle enerji ihtiyacı olmadan malzeme hareketinin otomatik bir şekilde yapılması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Örnek uygulama olarak aşağıda verilen videoyu gösterebiliriz. Burada talaşlı imalat içinde çalışan bir istasyondan alınan parçanın diğer istasyona taşınması için kullanılan ve ağırlık merkezinin değişmesiyle hareket eden bir taşıma aparatı kullanılmaktadır. Aparat ağılık merkezi normal konumda iken birinci istasyonda beklerken işlenen parçanın üzerine konmasıyla ağırlık merkezi değişerek ikinci istasyona doğru hareket etmektedir. Böylece parça enerji harcanmadan veya operatörün taşımasına gerek kalmadan bir sonraki istasyona taşınmaktadır.

Benzer Yazılar

Paylaşalım

So, what do you think ?