:::: MENU ::::

Malzeme çekme (kanban) ve konsinye ambarı yönetimi

kanban panosu rneiBen bu yazı ile sizlere çalışmakta olduğum firmalar da oluşturduğum Çekme sistemleri ve Sistemleri hakkında kısa bilgiler vereceğim. Sistemin tasarlanması, saha çalışmaları, uygulanması, uygulama sonrası sistemin
verimlilik adına kazandırdıkları, kuruluşun da harcanan maliyet, Çekme sisteminin panosu örneğihesaplama yönteminde kullanılacak kısıtlar benzer biçimde konularda pratik ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çekme sistemi; üretim de kullanılmak üzere, oluşturulmuş ara yığın sahasından çekilen malzemelerin yerine yenilerinin tedarik edilmesi olarak bayağı anlamda tanımlayabiliriz.

Sistemdeki kullandığım Kısa tanımlamalar;

 Sahası; Üretim de Kullanılacak materyalların bulunduğu saha. Zemin 1 palet büyüklüğünde kareler şeklinde çizgi olarak beyaz ve kırmızı renklerde boyanır. Hesaplama sonrası kaç kare beyaz kaç kare kırmızı olacak belirlenecektir.

Materyal: Palet üzerinde streç ile sarılmış belli lot miktarlarda üretimde Kullanılmaya hazır olan malzemeler.

Sinyal Tepe Lambası: Kritik stok seviyesini temsil eden zeminde kırmızı çizgilerle boyanmış kare hücreler üzerinde bulunan sensör ile çalışan, hücrenin boş olması durumunda yanıp sönen tepe lambası

Kritik stok Seviyesi: araç-gereç tedariğinin start zamanı

Malzeme Tedarik: Konsinye Ambarından malzemelerin çekilmesi. Tedarikçi ile yapılan antak kalma Gereği oluşturulmuş Konsinye sahalarından satmaca talebi ile malzemelerin çekilmesi

Konsinye Ambarı: Fabrikamız içinde tedarikçiye ilişik olan sahadır. Tedarikçinin hemen hemen Faturalanmamış malzemelerinin bulunmuş olduğu alandır.

Konsinye irsaliye: Tedarikçinin gönderisi materyalların taşınmasında kullanılan irsaliye.

Konsinye fatura : Orijinali kurye ile sonradan da tedarik edilebilen Mail kanalıyla gönderisi hemen sağlanan Çekme Sisteminin tetiklediği ihtiyaç materyallara ait Tedarikçinin hazırladığı Faturadır.

Water Spider (WS): Üretim hatlarına belirlenmiş güzergah ve periyodik zamanlı dağıtım programlamasına nazaran malzeme dağıtımı ve dönüş hattında ürün toplama ve toplanan ürünlerin depoya transferlerini ve teslimatlarını meydana getiren kişiler.

Sistemi start ettiğimizde üretim ihtiyacına istinaden WS’ lerin Ara stok Alanından palet bazında malzemeleri üretim Hattı’na, makine başına koymakla adım atar, Makinenin 1 palet araç-gereç tüketim süresi normal koşullarda belli ve sabittir. Sadece makine başı 1paletlik alan ve akabinde 2. Bir yedek palet alanı mevcuttur. Boşalan 2. Palet alanı, WS yi ara stok alanından araç-gereç tedarikini tetikleyen unsurdur. Burada önemli olan makine başı alanların 5S mantığında düzenli yerleşimi ve gereksiz unsurlardan arındırılmış olmasıdır. WS ‘ ler makine başına yaptıkları palet bazında araç-gereç transferleri sonrasında azalan Ara yığın Alanındaki malzemeler kritik yığın Seviyeleri çerçevesinde yerinin belirlendiği ve materyalın hareketi ile bulunduğu zeminin boşalması ile çalışan Sinyal Tepe lambasının uyarıına kadar süreç devam eder.Kanban sistemi akışı
Kanban sistemi akışıkanban sistemi ak

Ara stok Sahasında Sinyal Te
pe Lambasının yanması malzemenin Tedarikçiye ilişkin Konsinye Ambarından yeni
araç-gereç çekme yapılmasının startını verir. WS ‘ler Ara stok Alanında boşalan malzeme yerlerine bakılırsa yeni ihtiyaç miktar tespiti yapar ve tedarikçiye elektronik bildirişimle bildirimi yapar ve Konsinye satmaca ister. Öncelikle email ortamında ilgili satmaca, Tedarikçi den temin edilir ve Malzemeler Ara stok Alanına geçirme edilir. Bu sırada Tedarikçi, Orijinal faturayı kuryeye vermiştir. Üretim Hattı, Ara stok Alanı ve Konsinye Alanı arasında oluşturulmuş bu çekme sistemleri süreci bu şekilde çevrim tamamlanmış olur.
Konsinye Ambarı için yığın seviyelerinin tespitinde kısıtlar, Tedarikçinin Teslimat Özellikleri ile direkt etkili olduğu benzer biçimde fabrika alanımızdaki bu iş için ayırabilecek alan miktarı da çok önemlidir. Bir ihtimal bu alan yakın bir sabit depo yahut yoksa mobil bir depo (konteyner) da olabilir. Tedarikçi, nakliye maliyet avantajları ve verimlilik bağlamında konteyner büyüklüğünde Lot üretimler de yapabilir. İthalat koşulları söz mevzusu ise yabancı tedarikçiler genellikle Gümrüklü ara koruncak sahalarını bu iş için kullanmaktadırlar. O andan itibaren Transit Yol Süreleri ve Gümrük İşlem Süresi de yığın seviye tespitinde sürece dahil olmaktadır.
Konsinye ambarında da benzer zemin işaretlemeleri ile basit görsel Çekme Sistemi kullanılacağı benzer biçimde Kanban Kartları ve Kanban Panosu görseliyle Çekme sistemi yapılabilir. Bizim meydana getirdiğimız ikisini de aynı anda kullanmak idi. Sahada görsel işaretlemelerle takip ve ihtiyacın tetiklemesi, ofiste ise Kanban Panosu görseliyle siparişlenmesi ve takibi.

Kanban panosu kullanımında dizayn çok önemli ve üzerinde kullanılan araç ve gereçlerin minik ve sıradan işaretlemeli yapacak dizayn da olmalı. Tablo Yalın bir dizaynda olması çok önemli her insanın bir bakış ile çok kolay bilgiyi ve bir sonraki hamle bildiriını idraklayabileceği, verimli bir takip sisteminin önemli unsurunu oluşturur.

Pano üzerinde Kanban Kard olarak ufak Magnet kartlar ve materyal grupları açısından renklendirme ve zamanlama açısından gün hafta ay bazında programlama, nakliye şekli için araç şekillendirme tren, vapur ve karayolu(TIR) resimleme magnetler kullanılır.
Panoya bakılmış olduğunda Konsinye Mevcut stok durumu, Sipariş ihtiyacı, Yeni sipariş oluşturma, Açık Siparişlerin içeriği ve Lot miktarları, Taşıma Şekli, yükleme programı, yol durumu ve teslimat takvimi şeklinde bir çok bilgileri bir arada bulmuş oluyoruz ve sipariş takip sisteminin etkinliğini bayağı bir görsel sistemle artırmış oluyoruz.

Sistemde kullanılan araç ve gereçlerin çoğunu fabrikanızın teknik atölyesinde yapılabileceğini düşünürsek dışarıdan yalnız malzemelerinin satın alınması ile çok ucuz bir maliyetle bu sistem yapılabilir.

Sistemde İş takibinin bayağı ve Yalın olması; Her ferdin yönetebileceği sürecin oluşturulması ve dolayısıyla kalifiye personel gerek olmaması, Sistem Yönetimi’ni yeni personellere eğitimi de çok kolaydır.

Görsel mesaj ve uyarıcı olması; araç-gereç tedarik sürecinde oluşabilecek aksaklıklara anında önlem alınmasını ve tedarik planlama sürecini kolaylaştırma Sağlar.

Ucuz Maliyetli Sistem; Çok hızlı kurulabilmesi, yatırım gerektirmemesi, iş etkinliğine direk sonuç getirmesi.

Yığın ve Sipariş bilgi paylaşımı; Görsel bilgi dağıtımı bağlamında çok net ve herkese açıktır.

İş düzeni ve disiplin; stok sahalarının düzenli olması kayıp malzeme, gereksiz stokları yok eder ve Makine başı alanlar 5S ile yeni dizayn edilir. İş karmaşasına son verir, meydana getirilen işin verimliliğine direk pozitif etki eder.

Etkin görsel takip ile stokların denetim edilmesi; Stokların ciddi oranda azaltılması veya ihtiyaç durumunda malzemesiz kalmamaya güvence getirmesi,

Çekme sistemlerinde kullanılan hesaplama şekilleri çok çeşitlidir. Genel olarak tedarik Sürecinde etkili olan kısıtlar tespit edilir. Üretim araç-gereç tüketim süresi, Sipariş ihtiyaç miktarı, Sipariş hazırlama süresi, Tedarik süresi ( Tedarikçi üretim süresi,yükleme&nakliye&teslimat süresi, Gümrük işlemleri süresi), Sipariş Lot Büyüklüğü, Sipariş frekans (sıklık) , Minimum Sipariş Miktarı , yığın güvenlik Süresi Lojistik Taşıma tipi (Maliyetler) ve stok Sahası Büyüklüğü benzer biçimde bir çok kısıtları hesaplamaya dahil etmek gerekebilir. Bu kısıtlardan hangilerini kullanmak durumundaysanız, onları süre birimlerine dönüştürülerek, kendi sistem hesaplama formülünüzü oluşturmanız en doğru olanıdır. Bu formülü tespit ederken Satınalma maliyeti, stok bulundurma maliyetini ve lojistik maliyetlerini de göz önünde bulundurmak gerekebilir. Tedarikçinin firmaya çok yakın mesafede olması bu kısıtların bir anda büyük bir kısmını ortadan kaldırabilir de. Tedarikçinin okyanus ötesi mesafede olması da bu kısıtların hepsinın hesaba dahil edilmesi ve hatta bir yenilerinin de eklenmesi gereğini oluşturabilir. Tedarikçi ile Konsinye Anlaşmaları bu anlamda bu kısıtları azaltabilir, Süreci kolaylaştırabilir ve azaltabilir sadece ek stok (ara koruncak) maliyetlerini getirebilir.

Kerim Esen

Lojistik Müdürü
Esselte Leitz A.Ş.

KAYNAK: http://www.leanacademy.com.tr/kanban-cekme-sistemi/710-malzeme-cekme-kanban-ve-konsinye-ambari-yonetimi.html

Benzer Yazılar

Paylaşalım

2 Comments

So, what do you think ?