:::: MENU ::::
bursa escort

‘ENGEL(i)SİZSİNİZ’ ETKİNLİĞİ SAYESİNDE FARKINDALIK ARTIYOR

1b54dc62-fda7-4591-b71d-24d8a933c26d

Mezitli Belediyesi toplumsal duyarlılık çalışmalarına, görme engelli vatandaşlara yönelik olarak hayata geçirdiği ‘Engel(i)sizsiniz’ projesi ile devam ediyor. Mezitli Belediyesi gönüllü sosyologlar öncülüğünde düzenlenen eğitim programının açılışına Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Görme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Mehmet Şükrü Demir, eğitimciler ve görme engellilerde dâhil olmak üzere birçok vatandaş katıldı. Programda görme engelliler ile aynı hassasiyeti paylaşılması amacıyla tüm katılımcılar göz bantları takarak konuşmaları dinledi.

Daha öncede toplumsal duyarlılık amacıyla çocukların fiziksel, düşünsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlayan ve bu doğrultuda ‘Mutlu Çocuklar, Mutlu Mezitli’ projesini gerçekleştiren gönüllü sosyologlar Eda Sümeyye Ünsal ve İlknur Gülçür, bu kez görme engelli vatandaşlar için düzenledikleri eğitim programı projesini hayata geçirdi. Bağımsız hareket geliştirme eğitimini içeren ‘Engel(i)sizsiniz’ projesinin tanıtım toplantısı, Mezitli Belediyesi Gençlik ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Görme engelli vatandaşlar ile aynı hassasiyeti derinden paylaşmak için ise diğer katılımcılar göz bantları takılı olarak konuşmaları dinledi. Ünsal ve Gülçür’ün açılış konuşmasını gerçekleştirdikleri programda görme engelli vatandaşların sosyal hayatlarında yaşadıkları temel problemlere değinildi. Eğitim programının iki aşamadan oluşacağını dile getiren Ünsal ve Gülçür, “3 ay sürecek bu eğitimin ilk aşaması görme engelli vatandaşlara yönelik olan bağımsız hareket eğitimini içeriyor. İkinci aşama ise görme engelli vatandaşların yer alacağı farkındalık etkinliklerini kapsayacak. Bu süreçte hem görme engelli vatandaşlar sosyal hayata daha aktif katılabilecek hem de diğer vatandaşlar görme engellilerin sıkıntılarına daha duyarlı olacak” dedi.

Başkan Tarhan, “Engelsiz Bir Kent Düzeyine Ulaşmamız İçin Daha Çok Çaba Sarf Edeceğiz”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, belediyede görme engelli bir çalışanının durumundan yola çıkarak, çalışan personelinin oldukça başarılı bir şekilde işini gerçekleştirdiğini dile getirdi ve çalışanının çalışma performansını takdire değer bulduğunu söyledi. Göz bandı takılı olarak konuşmasını sürdüren Başkan Tarhan, “Görme engelli vatandaşlarımızı gözeterek çalışmalarımızı bu yönde ilerletmeyi hedefliyoruz. Bu yönde de adımlar atıyoruz. Engelsiz bir kent haline gelmemiz için elbette çaba göstereceğiz. Bu çalışmalar demokrasinin köşe taşıdır. Bir ülkede veya kentte bir tek kişinin dahi sorunu varsa ona hizmet etmek durumundasınız, demokrasi bunu gerektirir. Dolayısıyla eğer ki bir kişinin bile ihtiyacını karşılıyorsanız demokratik hayat gerçekleşmiş demektir” dedi.
2cb17dec-29c0-4502-b97b-1f8ed7550b4c
Görme Engelli Eğitmen Gökhan Arsu, “Bizimde Haklarımız Var”

Görme engelli vatandaşların karşı karşıya kaldıkları zorluklardan bahseden eğitmen Gökhan Arsu’nun konuşması esnasında duygusal anlar yaşandı. Gözyaşlarını tutmakta zorluk çeken birçok katılımcı, görme engelli vatandaşların sıkıntılarını yüreğinde hissetti. Görme engelli vatandaşların en temel fizyolojik ihtiyaçlarını bile ailelerinden yardım alarak gerçekleştirmek zorunda kaldıklarını dile getiren eğitmen Arsu, “Bizler belirli bir yaştan sonra ölüp giden, adı sanı tanınmadan hatta komşusunun bile hiç görmediği bireyler olarak yaşamak zorunda değiliz. Bizlerinde kanunlarla belirlenmiş hakları var. İçimizde birçok arkadaşımız bu haklardan haberdar değil. Hatta şuan aramızda olması gereken ama bulunmayan, ulaşamadığımız arkadaşlarımız halen odalarında kimsesiz yatıyor. Onları oralardan çıkarmamız için mücadele etmemiz gerekir. Bu mücadeleye de sizlerin bu bilinci uyandırarak katkı sağlaması gerekiyor” şeklinde konuştu. Görme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Mehmet Şükrü Demir ise Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a ve gönüllü sosyologlara teşekkürlerini sunarak başladığı konuşmasında, esas önemli olanın her bir görme engelli vatandaşın hayatına dokunmak olduğunu vurguladı. Hüzünlü anların yaşandığı tanıtım toplantısı Mezitli Belediyesi Gençlik ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

Kaynak : http://www.mezitli.bel.tr/HaberDetay.aspx?id=1269&t=h

Bu alana reklam vermek ister misiniz ?

Benzer Yazılar


Evet, Konu hakkındaki düşüncelerini alalım ?

  • 20 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)