:::: MENU ::::

Jel Akü Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Aküler güneş enerjisi sistemleri için günümüzde aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Eğer bir güneş enerjisi paneliniz varsa bununla birlikte enerji fazlasını depolayabilmek için mutlaka akü sistemine de sahip olmanız gerekmektedir. Günümüzde bu noktada en fazla tercih edilen aküler şüphesiz ki jel akülerdir. Peki, jel akü nedir?

Jel Akü Nedir?

Evde, iş yerinde ya da herhangi bir mekanda güneş panelleri ile enerji ihtiyacını karşılamak için enerjinin öncelikle depolanması gerekir ve bu görev de akülere aittir. Enerji depolaması sayesinde enerji üretimi olmadığı zamanlarda da depolanan enerjiyi kullanmak mümkündür. Bunun için pek çok kullanıcısı evde, işte ya da özel alanlarında akü odası adı verilen özel alanlar bile oluşturmaktadır. Ne kadar fazla aküye sahipseniz depolamış olduğunuz enerjiyi o kadar fazla cihaz üzerinde kullanabilirsiniz. Genellikle tercih edilen akü türü ise jel aküdür.

Daha yaygın bir şekilde kullanılmakta olan jel akünün iç kısmında yer alan elektrolit jöle ya da jel kıvamındadır ve akünün ismi bu nedenle jel aküdür. Kendi kendine yetebilen bu akü tipi titreşim ve sıcağa karşı dayanıklılık göstermektedir. Bu dayanıklı yapısı sayesinde de fazlaca tercih edilmektedir. Jel akü, güneş enerjisinin yanı sıra denizcilik sektöründe de sıkça tercih edilmektedir. Ancak şüphesiz ki jel akülerin en çekici tarafı derin şarj teknolojisine sahip olmalarıdır. Bu sayede aküler kendi kendilerine şarj olabilmekte ve uzun süre şarj imkanı sunabilmektedir.

Solar Jel Akü

Solar akü çeşitleri solar enerjiden faydalanarak enerji üretmeyi sağlar ve oldukça verimlidir. Paslanmaya karşı oldukça dayanıklı olan solar akü aynı zamanda uzun şarj ömrü ile de ön plana çıkmayı başarmaktadır. Solar akü tam olarak dolu olmasa bile tamamen deşarj olabilmektedir. Ancak elbette bu akü türünün fiyatlandırması marka, kalite ve menşeiye göre farklılık gösterebilir.

Jel Akü Bakımı

Jel akünün bakımında dikkat edilmesi gereken ilk nokta şüphesiz ki sürekli olarak derin deşarja maruz bırakılmaması gerektiğidir. Yapılan araştırmalara göre jel akülerin ömrü derin deşarja sürekli olarak maruz kaldığında ömrü ciddi anlamda kısalmaktadır. Aslında aküyü olabildiğince normal şartlarda kullanmakta fayda vardır.

Güneş panelleri fazla sıcağa maruz kaldığında verimsiz çalışmaktadır. Bu noktada aküyü fazla sıcak havalarda çalıştırmak da büyük bir dezavantaj yaratabilir. Ayrıca uygulanan akım değerinin de yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Bu durum da jel akünün ömrünü önemli oranda azaltmaktadır.

Jel aküler için en sağlıklı şarj ise mcu denetim ile yapılan şarj işlemidir. Mcu, şarj esnasında akü sıcaklığını denetlemektedir. Ayrıca bu şarj türü sayesinde gaz çıkışının minimum düzeyde kalabilmesi de sağlanmaktadır. Günümüzde endüstriyel cihazlarda genellikle bu şarj türü tercih edilmektedir.

Jel Akü Fiyatları

Güneş paneli sistemleri için yaygın bir şekilde tercih edilen jel akülerin fiyatları elbette değişim göstermektedir. Bu fiyatlandırmalar genel olarak akünün kalitesi ve kapasitesine göre değişmektedir. Örnek verecek olursak, 12 volt ve 9 amperlik bir jel akünün fiyatı yaklaşık olarak 70 TL civarındadır. Ancak akünün markasına göre bu fiyatın 150 TL’ye kadar çıkabileceğini söylemek mümkündür.

Jel akülerin en yüksek fiyatlarından bahsedecek olursak, fiyatların 500 ila 1500 TL arasında değişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu noktada eğer jel akü satın alacaksanız öncelikle ihtiyacınızı belirlemelisiniz. İhtiyacınızı belirledikten sonra kriterlerinize uygun olan kaliteyi bulmalısınız. Elbette bu noktada güneş paneli satıcınızdan fikir edinebilir ve bu şekilde ihtiyacınıza uygun olan güneş panellerini çok daha rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Paylaşalım

Evet, Konu hakkındaki düşüncelerini alalım ?

  • 13 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)