Tuzlu Su ile Çalışan Araba | Ahmet AKSOY | Endüstri Mühendisi
:::: MENU ::::
bursa escort

Tuzlu Su ile Çalışan Araba

Tuzlu Suyla çalışan Araba

evet. Yanlış duymadınız. Uzun süredir yazmayı düşündüğüm, üzerine biraz sitem etmeyi düşündüğüm bir konu.

Tuzlu su ile çalışan araba;

Öncelikle Tuzlu su ile çalışan arabayı hangi ülke yapmış buna bakalım.

36.925 (2013) nüfuslu ve İsviçre ile Avusturya arasındaki ülkenin yüzölçümü 160 kilometrekaredir
Türk milli takımı Lihtenştayn ile iki kez karşı karşıya geldi. İlkini 5-0, ikincisini 3-0 kazandık. Yani demem o ki Lihtenştayn isminde varlığından haberdar olmadığımız Dünyanın en küçük 10 ülkesi arasında 6. sırada bulunan bir ülke tüm insanlığın hayali olan suyla çalışan otomobili üretti.

Bizim ülkemizde ise diye başlayan yüzlerce hatta binlerce cümle kurabilirim.

Bizim insanlarımız yapmak yerine alıp, ilk ben aldım yada şu kadar paraya ben aldım diye çevresine hava atar. Herneyse benim sitemlerim sizi sıkacaktır. Adamlar yapmış bize tebrik etmek düşer.

Gelelim teknik özelliklerine ;

Tuzlu Suyla çalışan Araba Teknik Özellikleri

Lihtenştayn firması olan AG’nin 2014 ’nda tanıttığı e-Sportlimousine, tuzlu su ile çalışıyor. Süper spor otomobil kategorisine girecek kadar hızlı olan bu muhteşem otomobil, gücünü 200 litrelik tuzlu su deposunun beslediği dört elektrik motorundan alıyor.

Tuzlu Suyla çalışan Araba

2 bin 300 kilogram ağırlığındaki Quant, 100 km/sa hıza sadece 2.8 saniyede çıkarken, maksimum süratinin ise 350 kilometre/saati bulduğu söyleniyor. 920 beygirlik motor, elektrolitler arasında akan tuzlu suyun ürettiği enerji ile çalışıyor. Aracın 200 litrelik tankını doldurup, 600 kilometre yol katetebildiği belirtiliyor.

Tuzlu Suyla çalışan Araba

Firma, Quant için yakında seri üretime geçileceğini açıklarken, uzmanlar böylesi bir aracın fiyatının 1.7 milyon doları bulabileceğini söylüyor.

Aracın birkaç fotoğrafı;

Benzer Yazılar


Evet, Konu hakkındaki düşüncelerini alalım ?

  • 13 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)