:::: MENU ::::

Microsoft Office “Korumalı Görünüm” Kapatmak…

 

Excel Korumalı Görünüm hakkındaÖncelikle nedir? Açıklamaya çalışayım. yada güvenli olmayan öteki ortamlardan bilgisayarınıza virüs, trojan gibi zararlı yazılımlar bulaşabilir. Bu zararlardan son kullanıcıların korunması için , yazılımına korumalı görünüm ismindeki bir güvenlik önlemi kullanmakta.

Bilgisayarımızın korunmasına yardımcı olmak için eklenen bu güvenlik modu, Office ile güvensiz bir dosyayı açmaya kalktığınızda size “Korumalı Görünüm; Bu dosyanın kaynağı internet” şeklinde informasyon verir. Elbette ki derhal bu uyarının yanındaki “Düzenlemeyi Etkinleştir” butonuna basarak, bu görünümü iptal edebilirsiniz.

Korumali-Gorunum-iptal-725x300Her dosya açılışında bu uyarı ile karşılaşmak canınızı sıkacağı için sizlere “Korumalı Görünümü iyi mi Kapatabileceğimizi” anlatacağım.

Korumalı Görünüm,  düzenleme işlemini, makroları ve birkaç işlevin iptal edildiği, salt okunur moddur. Bu mod sayesinde eğer dosya içeriğinde bir zararlı varsa, bilgisayarınıza bulaşmasını engeller.

Dosya web konumundan açıldı Korumalı Görünüm’de, Bu dosyanın kaynağı bir internet konumu Dosya güvenli olmayabilir. Daha fazla ayrıntı için tıklatın.

Dosya Outlook 2010 eki olarak alınmıştır ve bilgisayar Outlook göndereni emin olmadığı için Korumalı Görünüm’de Bu dosyanın kaynağı bir e-posta eki; dosya güvenli olmayabilir. Daha çok ayrıntı için tıklatın. şeklinde ileti verebilir.

Dosya güvenli olmayan bir konumdan açılmıştır. Korumalı Görünüm’de Bu dosya güvenli olmayabilecek bir konumdan açıldı. Daha fazla informasyon için tıklatın. şeklinde uyarı verebilir.

Korumalı görünüm aslen siz değerli ziyaretçilerimizin korunması için eklenmiştir! Bu uyarıyı dikkate alarak, “Korumalı Görünüm” modunu kapatmayı düşünmelisiniz. Aksi takdirde bilgisayarınıza zararlı yazılımlar, virüsler bulaşabilir!

Korumalı Görünümü için;

Microsoft Office içinde Dosya sekmesini tıklatın. Bu sekme içerisinden Seçenekler’i seçiyoruz. Açılan pencerede sol menüde alt kısımda “Güvenlik Merkezi” menüsüne geliyoruz. Bu pencere içerisinde sağ kısımdaki “Güvenlik Merkezi Ayarları” butonuna basıyoruz. Güvenlik Merkezi Ayarları’nda sol menüde, “Korumalı Görünüm” menüsünü açıyoruz. Bu menü içerisinde üç adet kutucuk karşımıza gelecek.

Korumali-Gorunum-iptal

  • Kaynağı web olan dosyalar için Korumalı Görünüm’ü etkinleştir.
  • Güvenli olmayabilecek konumlarda bulunan dosyalar için Korumalı Görünüm’ü etkinleştir.
  • Outlook ekleri için Korumalı Görünüm’ü etkinleştir.

Seçenekleri mevcut. Bu üç kutucuk da işaretli olarak rağmenıza gelir. Dilediğiniz kutucuğu kapatarak kendinize nazaran ayarlayabilirsiniz. Ben sistemimdeki Zemana Antilogger, Trend Micro Antivirüs ve Comodo Firewall’a güvendiğim için bu kutucukları boşaltıp, güvenlik denetimini şu demek oluyor ki “Korumalı Görünüm”ü komple iptal ettim. Siz de kullanımınıza bakılırsa bu kutucukları boşaltıp, Korumalı Görünüm’ü iptal edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Paylaşalım

One Comment

  • Cevapla erdal elmaNo Gravatar |

    microsoft excel korumasını kapatmak için güzel bir makale yazmışsınız elinize sağlık.

So, what do you think ?